Neurologija je grana medicine koja se bavi poremećajima središnjeg živčanog sustava (mozak i leđna moždina) i perifernog živčanog sustava (mišići i živci).
Neurološki pregled sastoji se od razgovora liječnika i pacijenta, te fizičkog pregleda.
Medicinskim razgovorom dobivaju se podaci o tegobama koje su pacijenta dovele do neurologa (anamneza), istražuje se medicinska povijest (ranije bolesti), te obiteljsku povijest (obiteljska anamneza), a fizičkim pregledom (neurološki pregled/status) utvrđuje se da li je živčani sustav oštećen. Neurološki pregled je, općenito, usmjeren na utvrđivanje oštećenja u središnjem i perifernom živčanom sustavu. Na temelju razgovora i pregleda, liječnik će biti u mogućnosti usmjeriti pacijenta prema daljnjoj dijagnostici.
Svakom pacijentu pristupa se individualno, dok se pregled završava preporukom terapije i potrebnih pretraga s ciljem smanjivanja nastalih poteškoća ili prevencije nastanka neuroloških bolesti.
U Specijalnoj bolnici Medico možete obaviti:
Elektroencefalografija (EEG)
EEG je neinvazivna, bezbolna metoda snimanja elektične aktivnosti kore mozga. Elektrode se postavljaju prema određenim montažama na čisto vlasište, netretirano preparatima (lak, gel, pjena). Pacijent na snimanje dolazi s opranom kosom. EEG mjeri fluktuacije napona koje proizlaze iz ionske struje unutar neurona mozga, odnosno snima se spontana električna aktivnost mozga tijekom određenog vremenskog razdoblja. Unatoč ograničenoj prostornoj rezoluciji, EEG je i dalje vrijedan alat za istraživanje i dijagnozu. To je jedna od rijetkih dostupnih mobilnih tehnika i nudi vremensku rezoluciju u rasponu milisekundi koja nije moguća s CT, PET ili MRI.
Elektromioneurografija (EMNG)
EMNG (elektromioneurografija) je neurološki dijagnostički postupak s kojim procjenjujemo periferni živčani sustav koji uključuje aktivnost mišića i živaca koji ih kontroliraju. EMNG je neophodna pretraga u određivanju uzroka nastalih tegoba koje mogu biti posljedica raznih promjena u leđnoj moždini, perifernim živcima, na spojnici perifernog živca i mišića ili u samom mišiću. EMNG pregledom ispituje se i registrira električna aktivnost mišića i živaca, a njegovi rezultati liječniku daju specifične informacije o opsegu ozljede živaca ili mišića. Osim toga, pregled može odrediti točnu lokaciju ozljede i tako pomoći u njezinu liječenju.
Color doppler karotidnih i vertebralnih arterija
Ultrazvuk karotida je dijagnostička slikovna ultrazvučna tehnika. Bezbolna je i neinvazivna. Specijalnom ultrazvučnom sondom, preko neutralnog i hipoalergenog medicinskog gela, sondom se prolazi po vratu pacijenta, s prednje strane. Pacijent leži na stolu za ispitivanje, s vratom u istegnutom položaju, dok liječnik s njegove desne strane vrši ispitivanje.
Služi procjeni bolesti karotidnih arterija, njihovog izgleda i protoka u vratu, vizualizaciji različitih vrsta plakova i procjeni stenoza. Napredak u slikovnoj dijagnostici omogućio je procjenu rizika, uključujući stupanj stenoze i koliko je aterosklerotski plak ranjiv na rupturu. Osim toga može se procijeniti slikovnim putem krvarenje unutar plaka, ulceracija plaka i neovaskularizacija, debljina fibrozne kapice i prisutnost nekrotične jezgre bogate lipidima. Ultrazvuk karotida je poželjan početni dijagnostički test za procjenu stenoze karotidne arterije i može se koristiti za praćenje odgovora na terapiju za snižavanje lipida. Sve u cilju prevencije moždanog udara.
Transkranijalni dopler (TCD)
Ultrazvučna, jednostavna, neinvazivna, bezbolna metoda koja mjeri brzinu protoka krvi kroz krvne žile mozga mjerenjem odjeka ultrazvučnih valova koji se kreću transkranijalno (unutar lubanje). Rezultat ove dijagnostičke metode je spektralna analiza akustičnih signala.
Polysomnography (PSG)
PSG je studija spavanja. Služi proučavanju spavanja i služi kao dijagnostički alat u medicini spavanja. Rezultat ispitivanja zove se polisomnogram. Polisomnografija se provodi tijekom noći. Uz pacijenta je educirani medicinski djelatnik koji prati svaku promjenu, a zapis se kompjuterski bilježi na sofisticiranom aparatu. Prate se biofiziološke promjene koje se dešavaju tijekom spavanja. Izvodi se noću. PSG prati moždanu aktivnost (EEG), pokrete očiju (EOG), mišićnu aktivnost ili aktivaciju skeletnih mišića (EMG), i srčani ritam (EKG) tijekom spavanja. Za identifikaciju apneje koriste se indikatori disanja, respiratornog protoka zraka i respiratornog napora uz perifernu pulsnu oksimetriju.