Neurokirurška djelatnost razvijena je primarno u smjeru kirurškog liječenja kralježnice, kirurgije perifernih živaca i uvođenjem cijelog niza minimalnih spinalnih procedura za liječenje bolnih stanja kralježnice.
Neurokirurška se djelatnost tijekom proteklih godina stručno i tehnološki razvija. Uz standardne neurokirurške zahvate najnoviji iskoraci se uvođenje endoskopskih zahvata na kralježnici kao i početak liječenja degenerativne bolesti intervertebralnog diska matičnim stanicama. Navedeno liječenje u sklopu šireg znanstvenog projekta prepoznato je i djelomično financirano sredstvima EU.
Prednosti liječenja kralježnice u specijalnoj bolnici medico
Slijedeći osnovnu ideju SB Medico „U jednom danu na jednom mjestu“, cilj neurokirurškog tima je pružiti pacijentima brzu obradu i kvalitetno liječenje. Prednosti liječenja u SB Medico je dostupnost obrade, koja u prvom redu podrazumijeva neurokirurški pregled, medicinsku obradu te po definiranju dijagnoze, donošenje odluke o liječenju.
U Ustanovi stalno su zaposlena dva neurokirurga sa dugogodišnjim iskustvom i trajnom edukacijom iz područja kirurškog liječenja kralježnice. Rezerviranjem termina za ambulantni pregled započinje obrada. Kod pacijenata kojima je potreba daljnja obrada ona se u pravilu nastavlja snimanjem na magnetskoj rezonanci i prema potrebi rendgenskim snimanjem. Radiološki tim koristeći moderan uređaj u kratkom vremenu dolazi do visoko kvalitetnog slikovnog materijala. Često se obrada proširuje u neurofiziološkom obradom za koju je u SB Medico zadužen tim vrsnih neurologa i specijaliziranih medicinskih sestara. Kod donošenja odluke o aktivnom neurokirurškom liječenju, bilo da se radi o operacijskom liječenju ili određenoj spinalnoj proceduri, ono se nastavlja u prostorima moderno opremljenih operacijskih sala i komfornog smještaja na bolničkom odjelu. Tada o pacijentu brinu timovi medicinskih sestara, tehničara i liječnika navedenih jedinica uz mogućnost laboratorijske (predoperacijske) dijagnostike u modernom medicinsko-biotehničkom laboratoriju kao i podršku anesteziološke službe stalno zaposlenih anesteziologa i anestezioloških tehničara koji o pacijentu brinu prije, tijekom i neposredno poslije operacijskog zahvata.
Specijalna bolnica Medico uz opisani način organizacije i opremljenosti omogućava pacijentima dostupnu obradu u kratkom vremenu kao i pružanje kvalitetnog kirurškog liječenja bolesti kralježnice.
Operacijsko liječenje kralježnice u specijalnoj bolnici Medico
Pacijentima je na raspolaganju uvježban tim operacijske sale kao i moderno opremljena operacijska sala i komforni smještaj na bolničkom odjelu. Operacijska sala opremljena je modernim operacijskim stolom predviđenim za korištenje u operacijskim salama u kojima se tijekom zahvata koristi rendgenski uređaj. Osnovnu opremu upotpunjuje novi i moderan rendgenski uređaj koji omogućuje da se operacijski zahvat izvodi na siguran i kontrolirani način uz izbjegavanje većeg izlaganja pacijenta ionizacijskom zračenju. Kako se veliki broj neurokirurških operacijskih zahvata na kralježnici izvodi u mikrokirurškoj tehnici operaterima je na raspolaganju također operacijski neurokirurški mikroskop vodećeg proizvođača. Endoskopske operacije na kralježnici izvode se korištenjem posljednje generacije endoskopskog stupa i instrumenata. Sala je također opremljena modernim anesteziološkim uređajem kao i opremljenoj sobi za pripremu i buđenje pacijenta.
Bolnički odjel opremljen je sa komfornim jednokrevetnim i dvokrevetnim bolesničkim sobama. Svaka bolesnička soba opremljena je kupaonicom, TV uređajem i klimatizacijom. Posjeti obitelji mogu se ostvariti tijekom cijelog dana uz prethodnu najavu. Velika prednost liječenja u SB Medico je organizacija trajne prisutnosti medicinskih sestara i liječnika (24 satna prisutnost liječnika) tijekom Vašeg boravka na Bolničkom odjelu.
Najčešći operacijski zahvati kralježnice
Hernija intervertebralnog diska
(„Discus hernija“) Operacija hernije intervertebralnog diska jedna je od najčešćih operacijskih zahvata na kralježnici. Uslijed starenja ili većeg opterećenja kralješnice dolazi do oštećenja diska (međukralježnične ligamentarne strukture) te posljedičnog pritiska na živčane strukture. Navedeni događaj često uzrokuje intenzivnu bol u leđima i nozi te često zahtijeva operacijsko liječenje. Operacija se izvodi minimalno invazivnom, mikrokirurškom tehnikom korištenjem tubularnog retraktora i operacijskog mikroskopa. Zahvat se najčešće izvodi u općoj anesteziji. Pacijenti u pravilu slijedećeg dana napuštaju bolnicu.
Suženje spinalnog kanala (Spinalna stenoza)
Liječenje spinalne stenoze operacijski je zahvat koji se najčešće obavlja na starijim osobama kod kojih uslijed degenerativnih promjena starenja dolazi do suženja kanala u kojem se nalazi leđna moždina kao i kanala kroz koje prolaze živci leđne moždine. Pacijenti tada pate od kroničnih bolova u leđima kao i progresivnog ograničenja hoda. Cilj operacije je odstranjenje zadebljalih ligamenata i koštanih struktura koji dovode do suženja. Kako je osim oslobađanja živčanih struktura tijekom operacijskog zahvata potrebno sačuvati dinamičke odnose kralježnice operacijski zahvat također se najčešće izvodi minimalno invazivnom mikrokirurškom tehnikom. Zahvat se najčešće izvodi u općoj anesteziji. Pacijenti u pravilu slijedećeg dana napuštaju bolnicu.
- Liječenje spinalne stenoze i deformiteta kralježnice dekompresijom i instrumentacijom Ozbiljnije degenerativne promjene kralježnice ponekad osim oštećenja intervertebralnih diskova i spinalne stenoze uključuje i deformitete kao i nestabilnost kralješnice. Operacijski zahvat tada osim oslobađanja živčanih struktura (leđna moždina, spinalni živci) zahtijeva i postavljanje instrumentacije. Radi se o vijcima koji se ugrađuju u kralježak koji se uzdužno povezuju (vertebrosinteza). Također se kralješci međusobno povezuju (spondilodeza). Kod instrumentacije koristimo implantate vrhunskog proizvođača. Zahvat se izvodi u općoj anesteziji. Pacijenti potom ostaju na bolničkom liječenju tijekom 3-5 dana.
- Endoskopska operacija hernije intervertebralnog diska (selektivna endoskopska diskektomija) Endoskopske operacije kralješnice relativno je novija metoda liječenja hernije intervertebralnog diska korištenjem endoskopa. Uz glavni cilj, odstranjenja degeneriranog tkiva diska koji vrši pritisak na spinalni živac, metoda ima niz prednosti koji se temelje na manjoj invazivnosti. Osnovna prednost je manja destrukcija tkiva tijekom zahvata s obzirom da se reže samo koža te je oporavak pacijenta brži. Također se zahvat često upotpunjuje i termalnom anuloplastikom kojom se smanjuje pojava bolnih stanja leđa po zahvatu. Zahvat se najčešće izvodi u općoj anesteziji. Pacijenti u pravilu slijedećeg dana napuštaju bolnicu.
Najčešći operacijski zahvati na perifernim živcima
Dekompresija karpalnog kanala
Sindrom karpalnog kanala relativno je česta bolest koja se manifestira bolovima u šaci (izraženije noću) te trnjenju palca, kažiprsta, srednjaka i prstenjaka. U izraženijim slučajevima javlja se i slabost motorne snage šake kao i atrofija muskulature šake. Smetnje nastaju kao posljedica zadebljanja opne (ligamenta) koji se nalazi iznad živca kojeg nazivamo nervus medianus. Cilj operacijskog liječenja je presijecanje opisanog ligamenta. Operacijski zahvat izvodi se u lokalnoj anesteziji. Pacijenti napuštaju bolnicu neposredno nakon zahvata.
Dekompresija guyonovog kanala
Sindrom Guyonovog kanala klinička je slika koju karakterizira utrnutost dijela prstenjaka i maloga prsta. Također je mogući razvoj motorne slabosti i nesigurnosti prstiju kao i atrofija muskulature šake. Cilj operacijskog liječenja je presijecanje ligamenta koji se nalazi ponad živca (nervus ulnaris). Operacijski zahvat izvodi se u lokalnoj anesteziji. Pacijenti napuštaju bolnicu neposredno nakon zahvata.
Dekompresija kubitalnog kanala
Kompresija žuvca (nervus ulnaris) može se dogoditi i u visini lakta. Često kao posljedica ozljede u laktu. Pojava utrnutosti u podlaktici kao i prstenjaku i malom prstu najčešća je klinička slika. Ona može biti povezana i sa slabljenjem mišićne snage šake. Cilj operacijskog liječenja je presijecanje ligamenta (Osbornov ligament) koji se nalazi ponad živca (nervus ulnaris). Operacijski zahvat izvodi se u lokalnoj ili općoj anesteziji anesteziji. Pacijenti napuštaju bolnicu neposredno nakon zahvata ili prvi dan po zahvatu.
Najčešće spinalne procedure
Epiduralna steroidna injekcija
Kod pacijenata koji pate od bolova u leđima i bolova u nogama koji su povezani sa promjenama u kralježnici u obzir dolazi liječenje Epiduralnom steroidnom injekcijom. Radi se o proceduri kod kojeg se u kanal oko leđne moždine i živaca injicira kombinacija lijekova (kortikosteroid i lokalni anestetik). Cilj procedure je smanjivanje upale živca i bolova. Procedura se izvodi u lokalnoj anesteziji uz kontrolu rendgenskog uređaja i kontrasnog sredstva. Pacijenti u pravilu napuštaju bolnicu sat vremena po proceduri.
Transforaminalna steroidna injekcija
Transforaminalna steroidna injekcija varijanta je epiduralne steroidne injekcija tijekom koje se lijekovi (kortikosteroid i lokalni anestetik) injiciraju u projekciji napuštanja živca iz kralježnice. Navedena procedura primjenjuje se kod pacijenata koji u kliničkoj slici imaju izraženu radikulopatiju („išjas“). Cilj procedure je smanjivanje upale živca i bolova. Procedura se izvodi u lokalnoj anesteziji uz kontrolu rendgenskog uređaja i kontrasnog sredstva. Pacijenti u pravilu napuštaju bolnicu sat vremena po proceduri.
Blokada fasetnih zglobova
Kod bolesnika kod kojih je tijekom kliničkog pregleda i uvidom u slikovnu dokumentaciju promjena na fasetnim zglobovima (zigapofizijalnim zglobovima) prepoznata kao ishodište boli u leđima primjenjuje se opisana spinalna procedura. Zahvat se izvodi u lokalnoj anesteziji pod kontrolom rendgenskog uređaja i kontrasnog sredstva. Cilj procedure je smanjivanje boli u leđima. Pacijenti u pravilu napuštaju bolnicu sat vremena po proceduri.
Blokada sakro-ilijakalnih zglobova
Sakro-ilijakalni zglob (SI zglob) zglob je koji povezuje križnu kost (os sacrum) i zdjelicu (os ilium). Smatra se kako svaki peti pacijent koji boluje od bolova u leđima uzrok boli ima u SI zglobu. Češće je prisutan kod starije populacije. Cilj zahvata je injiciranje lijekova u sam zglob putem tanke igle. Procedura se izvodi uz kontrolu rendgenskog uređaja i kontrasnog sredstva. Cilj procedure je smanjivanje boli u leđima. Pacijenti u pravilu napuštaju bolnicu sat vremena po proceduri.
Vertebroplastika
Kod pacijenata koji pate od bolova u leđima kao posljedicom prijeloma kralješka (najčešće uslijed osteoporoze) kao metoda liječenja koristi se i vertebroplastika. Vertebroplastika je procedura tijekom koje se u lokalnoj ili općoj anesteziji uz kontrolu rendgenskog uređaja u frakturirani kralježak uvode posebne igle. Potom se vrši injiciranje medicinskog cementa (PMMA-polimetilmetakrilat) u sam kralježak. Cement se ponaša kao gusta tekućina koja u kralješku ubrzo otvrdne. Primarni cilj procedure je otklanjanje boli. Pacijenti napuštaju bolnicu isti ili slijedeći dan.